Νοέ 11 12

17ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός
Προκηρύχθηκε από την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος ο  17ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής που θα διεξαχθεί  με χωριστή συμμετοχή για τους μαθητές του γυμνασίου.
Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ενασχόληση και εμβάθυνση των μαθητών στην επιστήμη της Αστρονομίας, της Αστροφυσικής και της Διαστημικής, η εξοικείωσή τους με τις θαυμαστές τελευταίες ανακαλύψεις των τεχνητών δορυφόρων και άλλων παρατηρητηρίων και η επιβράβευση της ενδόμυχης και διερευνητικής  προσπάθειάς τους.
Η εξεταστέα ύλη για το Γυμνάσιο   περιλαμβάνεται στα εξής βιβλία:
  1. Το σχολικό βιβλίο της Β΄ Λυκείου, χωρίς τα κεφάλαια που απαιτούν γνώσεις μαθηματικών και φυσικής του Λυκείου.
  2. Μαυρομμάτη Κωνσταντίνου: «Στοιχεία Αστρονομίας,
    Αστροφυσικής και Διαστημικής» 1ο τεύχος, Το ηλιακό μας  σύστημα.
  3. Αυγολούπη Σταύρου: Ιστορία, τεχνολογία και
    επιστήμη της Αστρονομίας, εκδόσεις «Πλανητάριο» –
    Θεσσαλονίκης, 2009.
  4. Μαυρομμάτη Κωνσταντίνου: «Λεξικό Αστρονομίας», έκδοση     Εταιρείας Αστρονομίας και Διαστήματος, 2006.
    Διεξάγεται σε τρεις φάσεις και η πρώτη με                     την                 ονομασία       «ΕΥΔΟΞΟΣ» γίνεται μέσω         διαδικτύου το  χρονικό διάστημα 8 έως και   20 Δεκεμβρίου 2011.
     Αναλυτικότερες πληροφορίες για την συμμετοχή στο διαγωνισμό υπάρχουν
    στην ιστοσελίδα:www.astronomos.gr