Οκτ 11 14

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ
Με την προσέλευση του μεγαλύτερου μέρους του συνόλου των  γονέων της πρώτη τάξης, του Γυμνασιάρχη, της (νέας)Υποδιευθύντριας  και αντιπροσωπείας εκπαιδευτικών διεξήχθη η κοινή συνάντηση την Δευτέρα 10 Οκτωβρίου. Ενημερώθηκαν οι γονείς, από τον Γυμνασιάρχη Αλέξη Καπόπουλο, για τους κανόνες που διέπουν την λειτουργία του σχολείου.
Τους γνωστοποίησε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του εκπαιδευτικού έργου  που προσφέρεται στο 3ο Γυμνάσιο, τόσο στην διδασκαλία των μαθημάτων του ωρολογίου προγράμματος όσο και στα εξωδιδακτικά προγράμματα.
Αναφέρθηκε τέλος στην παιδαγωγική προσέγγιση των παιδιών με τους γονείς και το σχολείο ώστε να ενισχυθεί η μαθησιακή ικανότητά τους. Να μπορέσουν να αποκτήσουν την αναγκαία γνώση και μάθηση που τους είναι απαραίτητη στην πορεία προς την κοινωνία.
Ακολούθησε συζήτηση στην οποία έλαβαν μέρος οι παρευρισκόμενοι γονείς και εκπαιδευτικοί.
Η σύναξη αυτή σύμφωνα με τις διαπιστώσεις των μετεχόντων ήταν κατατοπιστική και αξιολογήθηκε ως θετική και χρήσιμη συνάντηση.