15 Μάη 2017-Παρουσίαση προγράμματος Erasmus+ στην περιοχή του πλατανότοπου Μαΐστρου

Σε ένα ειδυλλιακό περιβάλλον μέσα στα πλατάνια και δίπλα στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας έγινε φέτος (2017) η παρουσίαση των προγραμμάτων Σχολικών δραστηριοτήτων όλων των Γυμνασίων της Αλεξανδρούπολης. Η εκδήλωση  διοργανώθηκε από την υπεύθυνη των σχολικών προγραμμάτων κ. Τσιροπούλου Σοφία. Η ομάδα μας

‘We the kids of the EU believe ‘

παρουσίασε τις δράσεις που πραγματοποίησε την σχολική περίοδο 2016-2017.

Δημιούργησε πόστερ και ταμπλό με φωτογραφίες , ζωγραφιές και σκίτσα.

Τοποθετήθηκαν μέσα στο χώρο που πραγματοποιούνταν οι εκδηλώσεις και ορίστηκαν τέσσερις μαθητές από την ομάδα μας που θα αναλάμβαναν να ενημερώσουν προφορικά όλους τους συμμετέχοντες για τους στόχους του προγράμματος μας και τις δράσεις μας κατά τη διάρκεια της χρονιάς που πέρασε. Το ενδιαφέρον του κοινού ήταν μεγάλο και οι μαθητές μας κατάφεραν να ενημερώσουν με επιτυχία τους παρευρισκόμενους. Η οργάνωση της εκδήλωσης ήταν υποδειγματική και κάθε φορά η ενημέρωση από τους μαθητές γινόταν σε μικρές ομάδες ακροατών.

Οι υπόλοιποι μαθητές της ομάδας Erasmus μαζί με άλλες ομάδες  συμμετείχαν σε περιβαλλοντικό παιχνίδι . Η εκδήλωση περιλάμβανε και χορούς από χορευτικές ομάδες μαθητών καθώς και τραγούδια.

IMG_2885 IMG_2831 IMG_2822 IMG_2826 IMG_2827 IMG_2812 IMG_2890 IMG_2842 IMG_2880 IMG_2878 IMG_2852