3η Πανελλήνια Hμέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου, με αφορμή  την 3η   Πανελλήνια Hμέρα Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας διοργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο στάδιο «Φώτης Κοσμάς». Το θέμα της ημέρας  ήταν  «Νιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και τον φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός – Δικαίωμα για όλους».

Συμμετείχαν όλοι  οι μαθητές και οι μαθήτριες σε αθλοπαιδιές, χωρίς το άγχος της νίκης ή της ήττας. Οι μαθητές της Πρώτης τάξης έκαναν πεζοπορία στο Πάρκο Προσκόπων και αγώνες δρόμου ταχύτητας  χωρίς νικητές στο Στάδιο. Οι μαθητές της  Δευτέρας και της Τρίτης τάξης συμμετείχαν σε αγώνες ποδοσφαίρου  και οι μαθήτριες σε αγώνες Πετοσφαίρισης και Καλαθοσφαίρισης, πάντα με στόχο «παιχνίδι όλοι με όλους». Η επιτυχία των δραστηριοτήτων της ημέρας ήταν η χαρά και η ικανοποίηση τόσο των  μαθητών, όσο και των εκπαιδευτικών. Το μήνυμα της ημέρας ήταν: «Γιορτάζοντας την άθληση γιορτάζουμε την ίδια τη ΖΩΗ!»

DSC_0177DSC_0456

DSC_0072DSC_0036 (2)