Eπίσκεψη στο Ρώσικο Σπίτι

Μαθητές του προγράμματος Erasmus+ KA2 επισκέφθηκαν τον πολιτιστικό Σύλλογο «Ρώσικο Σπίτι» και συνομίλησαν με την πρόεδρό του,  κ. Ιουλία Γαβρίλοβα. Η Αλεξανδρούπολη είναι μια πολυπολιτισμική πόλη, σταυροδρόμι ανθρώπων με διαφορετικές καταβολές, γλώσσες και πολιτισμούς. Ανάμεσα σε αυτούς είναι και η ρωσόφωνη κοινότητα. Η κ. Γαβρίλοβα πέρα από τις ιστορικές πληροφορίες που έδωσε στους μαθητές, αναφέρθηκε στη δράση του Πολιτιστικού Συλλόγου. Συγκεκριμένα μίλησε για την ενίσχυση της διατήρησης της ρώσικης γλώσσας μέσω μαθημάτων ρώσικης γλώσσας που πραγματοποιούνται στο Ρώσικο Σπίτι, για τις πολιτιστικές εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται στην πόλη μας και κρατούν ζωντανό τον ρώσικο πολιτισμό και τη ρώσικη κουλτούρα, ενώ ιδιαίτερη μνεία έγινε και για την αδελφοποίηση της Αλεξανδρούπολης με το Σοσνόβυι Μπορ, τονίζοντας έτσι τη δράση του συλλόγου προς ενίσχυση των δεσμών φιλίας και συνεργασίας μεταξύ των δύο χωρών.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο δράσης της ομάδας Erasmus+ KA2 σχετικά με τις πληθυσμιακές ομάδες που συνυπάρχουν στην πόλη μας.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Λαζάκη Γιώτα (φιλόλογος), Ορνιθοπούλου Άννα (μουσικός)