Comments on National Literature- Videoconference between Lithuania and Greece

Videoconference between Lithuania and Greece!
The Lithuanian and the Greek team presented their work on National Literature ον 14th December 2017! Students from both countries listened to each other and spoke with each other trying to comment on National Literature pieces that refer to discrimination and Children’s Rights! The experience was unique for many of our students as they really enjoyed interacting with each other! “A boy with two homecountries” by Maria Kokkinou was the book that our students read and talked about to the Lithuanian students.

Τηλεδιάσκεψη Λιθουανών και Ελλήνων μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος  erasmus+ KA2:

H εικόνα του Άλλου μέσα από τη λογοτεχνία.

Μαθητές του προγράμματος Erasmus+ KA2 πραγματοποίησαν τηλεδιάσκεψη με μαθητές από το σχολείο των Λιθουανών εταίρων μας.  Στόχος της τηλεδιάσκεψης ήταν η κάθε πλευρά να παρουσιάσει την περίληψη και τα σχόλια που έκαναν οι μαθητές πάνω σε ένα βιβλίο της εθνικής λογοτεχνίας τους με θέμα τη μετανάστευση. Η ελληνική πλευρά προσέγγισε την εικόνα του μετανάστη στο βιβλίο «Ένα παιδί, δύο πατρίδες» της Μαρίας Κοκκίνου (εκδ. Μίνωας 2002). Οι μαθητές διάβασαν το βιβλίο και μέσα από συζητήσεις μεταξύ τους αλλά και παραγωγή γραπτών εργασιών, τόσο στην ελληνική όσο και στην αγγλική γλώσσα, προσπάθησαν να ιχνογραφήσουν δίπλα στην «εικόνα του μετανάστη» τόσο το πολυπολιτισμικό τοπίο της ελληνικής πραγματικότητας όσο και τις συνειδητές ή μη κοινωνικές πρακτικές του καιρού μας που καθρεφτίζονται σε ένα κοινωνικό σύμβολο όπως αυτό του παιδιού/έφηβου μετανάστη.

Παράλληλα με τη βελτίωση βασικών δεξιοτήτων γραμματισμού (κατανόηση και παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου) οι μαθητές μέσα από αυτήν τη δραστηριότητα προσέγγισαν θεματικές όπως αυτή της προώθησης της ανεκτικότητας, της εξάλειψης της διαφορετικότητας, των προκαταλήψεων και διακρίσεων, ενώ έγινε για μία ακόμη φορά αναφορά στα Ανθρώπινα Δικαιώματα και στα Δικαιώματα του Παιδιού.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιώτα Λαζάκη (φιλόλογος, συντονίστρια του προγράμματος), Βάσω Παπαδοπούλου (δασολόγος)