Δεκ 19

Πρώτο βραβείο παραγωγής ταινίας

Κάτω από (Ανακοινώσεις) από στις 05-12-2019

Στις 2 Δεκεμβρίου 2019   πραγματοποιήθηκε τελετή βράβευσης των μαθητών/μαθητριών και των εκπαιδευτικών που διακρίθηκαν στο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ».

Ο διαγωνισμός αυτός διοργανώθηκε  από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Αρχείο της ΕΡΤ Α.Ε.

Στόχος του διαγωνισμού ήταν η αξιοποίηση και χρήση των τεκμηρίων του Αρχείου της ΕΡΤ στη δημιουργία μαθητικών ταινιών, ώστε να αναδειχθεί η οπτικοακουστική μας κληρονομιά μέσα από τη ματιά των νεότερων γενεών.

Η τελετή πραγματοποιήθηκε μέσα σε εορταστική ατμόσφαιρα  στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ (Λεωφ. Μεσογείων 432, Αγία Παρασκευή). Διακρίθηκαν19 σχολικές μονάδες στο πλαίσιο του Μαθητικού Διαγωνισμού που αφορούσε 4 ξεχωριστές κατηγορίες ήτοι Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια.

Στην εκδήλωση παρέστησαν, μεταξύ άλλων, η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Νίκη Κεραμέως, ο Υφυπουργός αρμόδιος για θέματα Ψηφιακής Στρατηγικής του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης κ. Γρηγόρης Ζαριφόπουλος, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της ΕΡΤ κ. Κωνσταντίνος Ζούλας, ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΕΡΤ κ. Γιώργος Γαμπρίτσος, καθώς και μαθητές και εκπαιδευτικοί των 19 σχολείων από όλη την Ελλάδα που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Το 3ο Γυμνάσιο Αγρινίου συμμετείχε στον διαγωνισμό με την ταινία «Η Επέτειος» η οποία απέσπασε το 1ο Βραβείο στην κατηγορία των Γυμνασίων.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου Αγρινίου συγχαίρουν   τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου 2018-19 για τον ενθουσιασμό τους και τις ιδέες τους, καθώς και την καθηγήτριά τους κ. Ευαγγελία Ραφτοπούλου για την διάκρισή  τους αυτή.

Δεν επιτρέπονται σχόλια.

• Και ο μήνας έχει…

Δεκέμβριος 2019
    « Νοέ   Ιαν »
  • Σαν σήμερα

1. 26/05/1770: Λήγει άδοξα η επαναστατική προσπάθεια των Ορλόφ και των Ελλήνων της Πελοποννήσου.

• Ώρα για διάβασμα!!!!
  • Παίζεις σκάκι;