Απρ 16

Επίσκεψη στο Αρχαίο Θέατρο της Στράτου

Μαθητές  του σχολείου μας   με  τον  Δ/ντή  τους κ. Αδάμη  Ευθύμιο  και  την  κα  Γιοπάνου  Ειρήνη  ανέλαβαν  να  υλοποιήσουν  την  δράση  «Οι  μαθητές  μας  ξεναγούν  στα  αρχαία  θέατρα».
Στο  πλαίσιο  της  δράσης  οι  μαθητές  επέλεξαν  να  παρουσιάσουν  το  αρχαίο  θέατρο  της  Στράτου, το  οποίο επισκέφτηκαν  προκειμένου να  το  μελετήσουν  από  κοντά  και  να  γνωρίσουν  τα  επιμέρους  αρχιτεκτονικά  του  στοιχεία.

koi-3ogymnasio-stratos3

Δημιουργήθηκαν  τρεις  ομάδες  μαθητών  οι  οποίες  έκαναν  μετρήσεις  στο  κοίλο, στην  ορχήστρα  και  στη  σκηνή, κατέγραψαν τις  παρατηρήσεις  τους  και  γύρισαν  σκηνές  προκειμένου  να  δημιουργήσουν  ολιγόλεπτο  βίντεο  που  θα  καταθέσουν  στην ΕΡΤ.

koi-3ogymnasio-stratos2

koi-3ogymnasio-stratos1

Το  3ο Γυμνάσιο  Αγρινίου, το σχολικό  έτος  2015-2016, υλοποιεί  επίσης  το  πολιτιστικό  πρόγραμμα « Μαθαίνω  το  αρχαίο  θέατρο  ως  αρχιτεκτονικό  περιβάλλον  και  ως  πολιτιστική  πραγματικότητα – Υλοποιώ  μια  δράση», τον σχεδιασμό  του  οποίου  ανέλαβαν  επίσης  η  ίδια  ομάδα, ο κ.  Αδάμης  Ευθύμιος, η  κα Γιοπάνου Ειρήνη  και  οι  μαθητές  του  Γ2. Ο σχεδιασμός  του  προγράμματος  προβλέπει  τη  βιωματική  επαφή  των μαθητών με  το  χώρο του  αρχαίου  θεάτρου  και  την  μεταφορά  της  εμπειρίας  τους  στην  μαθητική  κοινότητα

Δεν επιτρέπονται σχόλια.

• Και ο μήνας έχει…

Απρίλιος 2016
    « Δεκ   Μαΐ »
  • Σαν σήμερα

1. 14/12/1900: Ο γερμανός φυσικός Μαξ Πλανκ δημοσιεύει τη μελέτη του για την κβαντική θεωρία.

• Ώρα για διάβασμα!!!!
  • Παίζεις σκάκι;