Δεκ 15

Ποίηση για την καταπολέμηση ρητορικής μίσους και του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Κάτω από (Δραστηριότητες) από στις 06-12-2015 και με ετικέτα

phpThumb_generated_thumbnailΤην Τρίτη, 9 Φεβρουαρίου 2016 θα εορτασθεί η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου.  Tο φετινό σύνθημα είναι: «Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!» («Play your part for a better internet!»).

Όπως την περσινή χρονιά έτσι και φέτος το σχολείο μας ανήκει στους πρεσβευτές της ημέρας και για  το λόγο αυτό αρχικά συμμετέχει σε μια από τις δράσεις του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου.

H Δράση Ενημέρωσης Saferinternet.gr του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, επίσημος διοργανωτής του εορτασμού στην Ελλάδα, προσκαλεί τους μαθητές να γράψουν  ποίηση για την καταπολέμηση ρητορικής μίσους (online hate speech)  και του διαδικτυακού εκφοβισμού (cyberbullying).

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα και τις προδιαγραφές που πρέπει να τηρούνται.

Όπως θα δείτε και στον σύνδεσμο είναι σημαντικό:
 Όλα τα έργα  να είναι πρωτότυπα, βάσει του Νόμου 2121/1993 περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Ειδικότερα, τα έργα σας δεν μπορεί να είναι παράγωγα άλλων έργων που ήδη υπάρχουν έντυπα, σε ηλεκτρονική, ή σε οποιαδήποτε άλλη μορφή. Με την υποβολή των συμμετοχών σας επιβεβαιώνετε την πρωτοτυπία του έργου σας.

Περιμένουμε τις δημιουργίες σας και ευχόμαστε καλή έμπνευση σε όλους σας!