6 Μαρτίου – Παγκόσμια ημέρα κατά του bullying

Ενδοσχολικές δράσεις

• Προβολή Ισπανικής  Ταινίας με τίτλο “Bullying” (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ρόρρη Α.  ΠΕ86)
  • Προβολή ταινίας μικρού μήκους με τίτλο “Immersion“.  Βιωματική δράση με θέμα “Πολυγλωσσική Εκπαίδευση στο Ελληνικό Σχολείο” (Υπεύθυνος καθηγητής: Αγάπιος Οικονομίδης ΠΕ06).
  • Προβολή παρουσίαση με θέμα τον Σχολικό Εκφοβισμό και την Ενδοσχολική Βία. Προβολή Βίντεο με τίτλο “Νίκησε τον Νταή χωρίς να τον αγγίξεις”. Προβολή βίντεο με τίτλο “With a piece of chalk”. Ακολούθησε σχετική συζήτηση. (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καραχατζή Ευδοκία ΠΕ23)

‘Όλες οι δράσεις έλαβαν χώρα στο αμφιθέατρο του σχολείου.

Στις δράσεις χρησιμοποιήθηκε υλικό από την ιστοσελίδα του ECML και συγκεκριμένα από τη θεματική ενότητα: “Plurilingual and intercultural education” (Υπεύθυνος καθηγητής: Αγάπιος Οικονομίδης ΠΕ06).