ΕΚΦΕ Θήρας

• Επισκέψεις (από 2000)

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Συγγραφέας: ΕΚΦΕ Θήρας στις 28 Μαΐου 2014

Tο ΕΚΦΕ Θήρας, σε συνεννόηση με  τη Δ.Π.Ε. Ν. Κυκλάδων, οργανώνει κύκλο επισκέψεων των μαθητών Ε’ και Στ’ τάξεων των Δημοτικών Σχολείων της περιοχής ευθύνης του, στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Γυμνασίου Θήρας, στα Φηρά.

Στις επισκέψεις αυτές οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων θα ξεναγηθούν στους χώρους ενός σύγχρονου σχολικού εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών και θα παρακολουθήσουν, σε μία διδακτική ώρα για κάθε τμήμα, πειράματα που θα αφορούν την ύλη που διδάχθηκαν κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, καθώς και άλλα πρότυπα εντυπωσιακά πειράματα.

Το κάθε σχολείο θα μπορεί να επισκέπτεται το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Γυμνασίου Θήρας, μετά από δικό του εκδηλωμένο ενδιαφέρον. Το πρόγραμμα των επισκέψεων θα καταρτιστεί μετά από συνεννόηση των Δ/ντών και δασκάλων του κάθε Δημοτικού σχολείου με το ΕΚΦΕ Θήρας, στα τηλέφωνα του ΕΚΦΕ και μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση 3ekfekyk@sch.gr.

Το εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Γυμνασίου Θήρας είναι διαθέσιμο από 28 Μαΐου ως 13 Ιουνίου 2014.