Αναστέλλεται η λειτουργία του Σχολείου για το σχολικό έτος 2021 – 2022, σύμφωνα με την  αρ. πρωτ. Φ.2.1/9299/08102021 εισήγηση της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας προς την Περιφερειακή  Διεύθυνση Π.& Δ. Εκπαίδευσης Θεσσαλίας με θέμα:Αναστολή λειτουργίας του 2/θ 3ου Δημοτικού Σχολείου Ζαγοράς Πουρίου για το σχολικό έτος 20212022″

Λήψη αρχείου

Από σήμερα έως την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου οι μαθητές μπορούν να προμηθευτούν τα self-test τους ( 4 self-test) για τις επόμενες 2 εβδομάδες (4 – 17/10) δωρεάν από τα φαρμακεία.

Σήμερα Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου έγινε απολύμανση στο κτίριο του σχολείου. Αύριο Πέμπτη, το σχολείο μας θα επαναλειτουργήσει, με την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων σε περίπτωση κρούσματος σε μαθητές και συγκεκριμένα: οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο υποχρεωτικά με self-test και μάσκα. Υποχρεωτικό self-test θα κάνουν όλοι οι μαθητές καθημερινά οι οποίοι θεωρούνται στενή επαφή, ενώ οι υπόλοιποι μαθητές μέρα πάρα μέρα. Για το λόγο αυτό το σχολείο μας θα προμηθευτεί επιπλέον self-test την Πέμπτη. Τα self-test θα πρέπει να γίνονται υποχρεωτικά και να δηλώνονται και το αποτέλεσμα τους να στέλνεται στο σχολείο, ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος γονέας για “προληπτικούς λόγους”, αποφασίσει να κρατήσει το παιδί του στο σχολείο.  Αυτό γίνεται για να συμπληρωθεί σωστά η φόρμα ιχνηλάτησης που αποστέλλει το σχολείο στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Υπενθυμίζεται πως αν ένας μαθητής εμφανίσει κάποιο από τα συμπτώματα, δεν προσέρχεται στο σχολείο και οι γονείς ενημερώνουν το σχολείο.

Το σχολείο θα παραμείνει κλειστό την Τετάρτη λόγω απολύμανσης για COVID 19. Θα ακολουθήσουν αναλυτικές οδηγίες από τον ΕΟΔΥ και την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας για τη συνέχιση λειτουργίας του σχολείου.

Υγειονομικοί έλεγχοι θα πραγματοποιηθούν σε όλα τα σχολεία της χώρας το προσεχές διάστημα σύμφωνα με την παρακάτω εγκύκλιο.

Λήψη αρχείου

Σήμερα Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας δράσεις για την ημέρα σχολικού αθλητισμού με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου. Οι δράσεις περιλαμβάνουν:

• περπάτημα
  • τρέξιμο – σκυταλοδρομίες
  • ασκήσεις σε στρώματα
  • μπάσκετ
  • ποδόσφαιρο
  • παρουσιάσεις στην τάξη με αντίστοιχη θεματολογία

Το Δημοτικό Σχολείο Ζαγοράς Πουρίου καλωσορίζει και υποδέχεται τους μαθητές και τις μαθήτριές του!

Καλή σχολική χρονιά, με υγεία και με ασφάλεια. Καλή πρόοδο στους μαθητές και καλή δύναμη στους γονείς. Με πίστη θα τα καταφέρουμε! Καλή αρχή!

Ο Προϊστάμενος και δάσκαλος του σχολείου

Καραζούπης Μιλτιάδης

Δημοσιεύτηκε η ΚΥΑ για το άνοιγμα των σχολείων και είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου.