ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ

εικόνα Viber 2023 05 14 17 13 58 696

Το παιδικό βιβλίο δε φορά τα γιορτινά του μόνο την Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2 Απριλίου αλλά γεύεται την αγάπη των παιδιών καθημερινά έτσι κάθε μέρα στήνεται γιορτή!
Η πρόσκληση που βρήκα στο ταχυδρομικό μου κουτί ήταν για να συναντήσω στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης τους μαθητές της Γ’Δημοτικού.
Είχαν μεγάλη περιέργεια τα παιδιά να μάθουν για το πως δημιουργήθηκε αυτή η ιστορία στο μυαλό μου …
Όλα ξεκίνησαν όταν ένα μικρό κομμάτι χαρτί ξεγελάστηκε από τον αέρα και πέταξε με αφορμή ένα μπουρίνι. Ήμουν τόσο απορροφημένη που δεν κατάλαβα πως ήταν ανοιχτή και η μπαλκονόπορτα και το παράθυρο. Κάπως έτσι ξεκίνησε η περιπέτεια μας και η συνάντηση μας με τα παιδια ήταν μαγική !
Όσα τους εκμυστηρεύτηκα τα άκουσαν με τα ίδια τους τα αυτιά οι εκπαιδευτικοί που συνόδευσαν τους μαθητές στη δράση «Συνάντηση με έναν συγγραφέα»:
Τσατσαρίδου Θεώνη -εκπ/κος Ειδικής Αγωγής, Ζυμπιδης Γιώργος – γυμναστής, Ρεψιμέ -μουσικός , Καράμπελα Νάσση Ευαγγελία και η κυρία Γερακάκη της Παράλληλης Στήριξης, τους ευχαριστώ ολόκαρδα για την φιλοξενία αλλά και για την ειλικρινή συζήτηση που δημιουργήθηκε μεταξύ μας.
Καλή αντάμωση στον κόσμο των βιβλίων ….
ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΥΡΓΕΛΗ