Επίσκεψη μαθητών & μαθητριών της Στ΄τάξης στο πολυθεματικό πάρκο του ΔΠΘ Ήρων

εικόνα Viber 2023 11 07 12 23 42 491

Το μοναδικό στην Ελλάδα πολυθεματικό επισκέψιμο πάρκο από ΑΠΕ του ΔΠΘ επισκέφτηκαν την Δευτέρα 6/11/2023 οι μαθητές της ΣΤ τάξης!
Από το 2020 είναι έτοιμο το Πολυθεματικό Εκπαιδευτικό, Επισκέψιμο  Πάρκο από Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, με το όνομα ΗΡΩΝ και καλύπτει τις ανάγκες σε θέρμανση και ψύξη των φοιτητικών εστιών και των υπολοίπων δομών της πανεπιστημιούπολης του ΔΠΘ στα Κιμμέρια Ξάνθης. Αξίζει να σημειωθεί πως είναι το  μοναδικό ενεργειακό πάρκο σε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα που έχει «καθετοποιήσει» την ενέργεια και την διοχετεύει ως θέρμανση και ψύξη ή και ηλεκτρική ενέργεια,  σε κτίρια και δομές του πανεπιστημίου. Μάλιστα η ανεμογεννήτρια που διαθέτει είναι με κάθετη φτερωτή και όχι οριζόντια.
 Θέλαμε οι μαθητές και οι μαθήτριές μας να γνωρίσουν δια ζώσης τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, να κατανοήσουν τη χρησιμότητά τους στην καθημερινή μας ζωή, αλλά και στην προσπάθεια επίλυσης των ενεργειακών και περιβαλλοντικών προβλημάτων που έχουν προκύψει τα τελευταία χρόνια.
Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Καλίτση Πασχάλη για την εξαιρετική του ξενάγηση.

εικόνα Viber 2023 11 07 12 15 52 877 Το κόσκινο του Ερατοσθένη , εργασία μαθηματικών του ΣΤ 2 .