Απόσπασμα από την πρόβα για το 5ο Ξάνθειο Φεστιβάλ Παιδικών Χορωδιών και Ορχηστρών

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης διοργανώνει το 5ο Ξάνθειο Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών και Ορχηστρών. Μια χριστουγεννιάτικη μουσική γιορτή των σχολείων και νηπιαγωγείων της πόλης μας, διανθισμένη με χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα από την Ελλάδα κι απ’ όλο τον κόσμο.

Συμμετέχουν τα Δημοτικά Σχολεία Ξάνθης: 2ο, 3ο, 6ο, 8ο, 9ο, 10ο, 11ο, 12ο, 13ο, 15ο, 17ο, 18ο, 20ο και τα Δημοτικά Σχολεία Αβδήρων και Γενισέας.
Παρακάτω ακούγονται τα τραγούδια που θα τραγουδήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας. Τα μουσικά αρχεία είναι από τις πρόβες των παιδιών με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό μουσικής Ριψιμέ Ντανιελιάν