ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Viber 2022 11 22 20 41 35 447

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Η Δανειστική Βιβλιοθήκη του σχολείου στεγάζεται στο ισόγειο του σχολικού κτηρίου.
Στον χώρο αυτό είναι συγκεντρωμένοι πολλοί τίτλοι βιβλίων.
Οι τίτλοι των βιβλίων εμπλουτίζονται κάθε χρόνο με νέους και συναρπαστικούς που αποτελούν πόλο έλξης για τους μαθητές, μικρούς και μεγάλους.
Επιδιώκεται η βιβλιοθήκη να αποτελέσει για τους μαθητές ένα ελκυστικό χώρο γνώσης, πληροφόρησης, γνωριμίας κι εξοικείωσης με τον υπέροχο κόσμο του βιβλίου.
Δράσεις: συνεργασίες με συγγραφείς, εικονογράφους κι εκδοτικούς οίκους.

Την οργάνωση και λειτουργία έχει η εκπαιδευτικός Εμμανουηλίδου Αργυρώ με τη συνδρομή των μαθητών και μαθητριών του Στ’2.

Ημέρες και ώρες λειτουργίας:
Δευτέρα στο 2ο διάλειμμα η Α’ και Β’ τάξη
Τετάρτη στο 2ο διάλειμμα η Γ’ και Δ’ τάξη
Παρασκευή στο 2ο διάλειμμα η Ε’ και Στ’ τάξη

Κανονισμός Βιβλιοθήκης:

Τα βιβλία τα δανείζονται για δύο εβδομάδες και τα επιστρέφουν .
Αν δεν έχουν προλάβει να τα διαβάσουν μπορούν να τα δανειστούν για άλλες δύο βδομάδες.
Ο δανειζόμενος οφείλει να διατηρεί τα βιβλία σε καλή κατάσταση χωρίς να αφαιρεί σελίδες ή να σημειώνει σε αυτές.
Αν ο δανειζόμενος δεν επιστρέψει το βιβλίο του τότε δεν έχει δικαιωμα να δανειστεί άλλο.
Σε περίπτωση καταστροφής ή απώλειας βιβλίου, ο δανειζόμενος οφείλει να το αντικαταστήσει με καινούργιο ίδιου τίτλου.

Viber 2022 11 22 20 41 35 673