Αρχική » Erasmus+ » Αθλητικές εκδηλώσεις σχετικά με την ανακύκλωση και το περιβάλλον

Ιούνιος 2019

Αθλητικές εκδηλώσεις σχετικά με την ανακύκλωση και το περιβάλλον

Στις 10 Ιουνίου πραγματοποιήθηκαν οι αθλητικές εκδηλώσεις και των σχολείων με την συνεργασία των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής. Όλες οι δράσεις της εκδήλωσης ήταν αφιερωμένες στην Παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος.
Τα αντικείμενα που χρησιμοποιήθηκαν στην εκδήλωση είχαν σχέση με την φύση και την ανακύκλωση ( φύλλα, λουλούδια, καπάκια, πλαστικά μπουκάλια), που με την βοήθεια των εκπαιδευτικών των Καλλιτεχνικών, κατασκευάστηκαν από τα παιδιά. Τα παιδιά έπρεπε να επιλέξουν ή να διαχωρίσουν τα αντικείμενα, να τα μεταφέρουν και να τα τοποθετήσουν σε ανάλογες θέσεις.
Όλα τα παιδιά ευχαριστήθηκαν τα παιχνίδια, όπως και όλοι οι δάσκαλοι και οι γονείς που παρακολούθησαν την εκδήλωση. Το μήνυμα που δημιούργησαν τα παιδιά της Στ’ τάξης, με πλαστικά καπάκια, “ΣΩΣΤΕ ΤΗ ΓΗ” έγινε μια πολύ πρωτότυπη αφίσα και τοιχοκολήθηκε στους τοίχους των σχολείων.
Στην εκδήλωση παρακινήθηκαν και πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου, όπως ήταν και ο σκοπός του προγράμματος Erasmus+ sport, που πραγματοποιήθηκε κατά το τρέχον σχολικό έτος, καθώς το θέμα και οι καινοτόμες μέθοδοι διδασκαλίας (πραγματοποίησης των παιχνιδιών) ήταν εμπνευσμένα από το πρόγραμμα Erasmus που παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του σχολείου μας στην Φιλανδία (Απρίλιος 2019).