Αρχική » Νέα » Ανακοινώσεις » 2ο Βραβείο στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φωτογραφίας της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας (Μάιος 2023)

Ιούνιος 2023

Μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης του σχολείου μας έλαβαν μέρος στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Φωτογραφίας της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας με τίτλο ‘Για μια Ζωή χωρίς Κάπνισμα.

Τα παιδιά, στο μάθημα των Εικαστικών, ενημερώθηκαν για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, ήρθαν σε επαφή με την τέχνη της φωτογραφίας και με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού καλλιτεχνικών κ. Καρακώττα πειραματίστηκαν με τεχνικές, ανακάλυψαν νέους τρόπους έκφρασης και αποτύπωσαν με τον φωτογραφικό φακό προβληματισμούς και ιδέες για έναν κόσμο χωρίς κάπνισμα.

Με χαρά πληροφορηθήκαμε πως το ομαδικό έργο των μαθητών/τριων της Ε΄ τάξης: Ελένη Π., Δανάη Σ., Μαρία Τσ. και Εμμανουήλ Χ. απέσπασε το 2ο Βραβείο. Το έργο δημιουργήθηκε στο πλαίσιο των δράσεων του Πολιτιστικού Προγράμματος «Εικαστικές δημιουργίες με σκιές», που υλοποίησε τη φετινή σχολική χρονιά η εκπαιδευτικός Εικαστικών.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες για τη συμμέτοχη και τη σημαντική τους διάκριση καθώς και στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Καρακώττα Σουλτάνα που ενημέρωσε, κινητοποίησε και ενέπνευσε τα παιδιά να εκφραστούν δημιουργικά.

Στον παρακάτω σύνδεσμό μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση της Βράβευσης που πραγματοποιήθηκε την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος (31-5-2023) στο ίδρυμα Θεοχαράκη στην Αθήνα.

Εκδήλωση της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος | Ζωντανή Μετάδοση |

2ο Βραβείο Ελένη Π. Δανάη Σ. Μαρία Τσ. Εμμανουήλ.Χ
2ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ