Αρχική » Νέα » Ανακοινώσεις » Σύγχρονη Εκπαίδευση

Απρίλιος 2020

Σύγχρονη Εκπαίδευση

Ξεκίνησε από το Υ.ΠΑΙ.Θ και η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση των μαθητών όλης της χώρας.

Το Υπουργείο διέθεσε στους εκπαιδευτικούς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας ειδικά διαμορφωμένη ψηφιακή πλατφόρμα για την πραγματοποίηση μαθημάτων, μέσω τηλεδιάσκεψης, από τους εκπαιδευτικούς προς τους μαθητές τους. Στόχος είναι η διατήρηση της στενής επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.

Στο σχολείο μας το σύνολο σχεδόν των εκπαιδευτικών έχει δημιουργήσει ψηφιακές τάξεις σύγχρονης διδασκαλίας και ήδη έχουν αρχίσει οι συνεδρίες με τους μαθητές μας.

Για τη διευκόλυνση των γονέων και των μαθητών, παραθέτουμε τις οδηγίες του Υπουργείου, που βρίσκονται στην ιστοσελίδα: https://mathainoumestospiti.gov.gr

Δείτε εδώ το βίντεο με τις οδηγίες για τους μαθητές.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
1. Λαμβάνεις από τον καθηγητή/δάσκαλό σου ηλεκτρονικό μήνυμα (email, chat) με το σύνδεσμο (link) της ψηφιακής του τάξης.
2. Πατάς το σύνδεσμο και συνδέεσαι απευθείας:

2.1 Χρήση υπολογιστή: επιλέγεις Open Cisco Webex Meetings ή κατεβάζεις την εφαρμογή (open the desktop app). Εφόσον συνδεθείς μέσω λογισμικού πλοήγησης (browser), δεν απαιτείται η συμπλήρωση email.

2.2 Χρήση tablet/κινητού: θα σου ζητηθεί́ η εγκατάσταση της εφαρμογής Webex Meetings.

Σε περίπτωση σύνδεσης μέσω εφαρμογής, ζητείται email της μορφής: aa@aa.com.

Χρήσιμα Links

Οδηγίες χρήσης της ψηφιακής πλατφόρμας σύγχρονης τηλεκπαίδευσης για μαθητές και γονείς

Οδηγίες σύνδεσης στην τηλεφωνική πλατφόρμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης με αστική κλήση για μαθητές και γονείς

Συμβουλές ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο για παιδιά και εφήβους