Αρχική » Λογοτεχνικό Εργαστήρι » Παρουσίαση βιβλίου

Απρίλιος 2020

Παρουσίαση βιβλίου

Διαβάζετε ένα βιβλίο, όποιο θέλετε, και γράφετε στο τετράδιό σας ή στον τοίχο της κυψέλης , την παρουσίαση του βιβλίου σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες:
• Αρχικά κρατάμε σημειώσεις και καταγράφουμε τις γενικές πληροφορίες σχετικά με το βιβλίο, οι οποίες είναι σημαντικές για τους αναγνώστες, όπως ο τίτλος και ο συγγραφέας, όπως και η χρονιά που δημοσιεύτηκε το βιβλίο. Οπωσδήποτε πρέπει να αναφερθεί αν το βιβλίο είναι μέρος μιας σειράς και αν έχετε διαβάσει άλλα βιβλία της σειράς πριν από αυτό.
• Διαβάζουμε όλο το βιβλίο.
• Περιγράφουμε την πλοκή μέσα από μια σύντομη περίληψη της ιστορίας.
• Στη συνέχεια γράφουμε τη δική μας γνώμη για το βιβλίο. Το να πούμε απλά ήταν “καλό” ή “κακό”, ή ότι σας άρεσε ή δεν το έκανε, δεν είναι χρήσιμο. Πρέπει να γράψουμε τα επιχειρήματά μας που θα υποστηρίζουν ξεκάθαρα την άποψή μας. Και πάντοτε είμαστε ευγενικοί όταν εκφράζουμε την άποψή μας.
• Ποιος ήταν ο αγαπημένος σας χαρακτήρας και γιατί; Οι χαρακτήρες έμοιαζαν πραγματικοί;
• Ποιο ήταν το αγαπημένο μας μέρος του βιβλίου και γιατί;
• Υπήρχαν ιδιαίτερα συγκεκριμένοι τύποι σκηνών – για παράδειγμα, θλιβερές σκηνές, τεταμένες σκηνές, μυστηριώδεις …; (δεν γράφουμε τις σκηνές)
• Το βιβλίο σας έκανε να γελάσετε ή να κλάψετε;
• Μήπως η ιστορία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και σας έκανε να μη θέλετε να το αφήσετε από τα χέρια σας;
• Ποτέ δεν αποκαλύπτουμε το τέλος του βιβλίου.
• Στο τέλος γράφουμε σε ποιο αναγνωστικό κοινό θα το προτείναμε και γιατί.
• Μια παρουσίαση δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 200 λέξεις. Προσέχουμε τη γραπτή έκφρασή μας. Κάθε λέξη μας μετράει.
• Ορθογραφία και γραμματική έχουν μεγάλη σημασία.
• Αφού ολοκληρώσουμε τη γραπτή παρουσίαση, πάντοτε ελέγχουμε το κείμενό μας.