Αρχική » Νέα » Ανακοινώσεις » Η τσάντα στο σχολείο

Οκτώβριος 2019
« Σεπ   Νοέ »

Η τσάντα στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας,

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το υπ΄ αριθμ. Φ.7/219218/Δ1/13-12-2017 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ., στα πλαίσιο αναβάθμισης της σχολικής ζωής και σύνδεσής της με την κοινωνική πραγματικότητα, εφαρμόζει τη δράση: «Η τσάντα στο σχολείο». Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον ένα Σαββατοκύριακο το μήνα στο σχολείο.

H τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα. Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά με αυτήν επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτού του Σαββατοκύριακου.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική, ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών. Απευθύνεται στους μαθητές όλων των Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων της χώρας και υλοποιείται ήδη με επιτυχία από τον Ιανουάριο του 2018.

Στο σχολείο μας η συγκεκριμένη δράση, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων (Πράξη 8η/26-09-2019)  θα εφαρμόζεται το πρώτο και το τρίτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα, με έναρξη της δράσης το πρώτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου 2019. Τα δυο αυτά Σαββατοκύριακα η τσάντα και τα βιβλία θα παραμένουν στο σχολείο.

Σας παρακαλούμε, οι τσάντες των παιδιών σας να μην περιέχουν αντικείμενα αξίας ή πολύτιμα για τους μαθητές αντικείμενα, διότι το σχολείο δε φέρει καμία ευθύνη για τυχόν απώλειά τους.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου