Επίσκεψη στην κοιλάδα των Αγίων Αναργύρων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ1 τμήματος επισκέφτηκαν σήμερα Πέμπτη 1 Νοεμβρίου την κοιλάδα των Αγίων Αναργύρων. Εξετάσαμε την κατάσταση των ξύλινων γεφυρών που βρίσκονται κατά μήκος του χειμάρρου, ερευνήσαμε τις δύο πλευρές της κοίτης του και οργανώσαμε βιωματικές δράσεις. Καταγράψαμε   προβλήματα, με σκοπό να τα προωθήσουμε στους αρμοδίους ώστε να επιλυθούν.

Κατηγορίες: Δράσεις | Γράψτε σχόλιο

Γέφυρες άλλοτε και τώρα

Το Γ` 1 τμήμα του σχολείου μας πραγματοποιεί  πρόγραμμα που αφορά τις γέφυρες που ενώνουν λαούς, τις γέφυρες που ενώνουν πολιτισμούς. Γέφυρες του σήμερα, γέφυρες του χτες. Πρωταγωνιστής του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η γέφυρα της Αμφίπολης. Μια ξύλινη γέφυρα που σώζεται μέχρι και σήμερα και μας ταξιδεύει αιώνες πριν μέσα από ιστορίες που τη συνοδεύουν. Ιστορίες χαράς, λύπης, ζωής  και θανάτου, πόνου και θλίψης.

Κατηγορίες: Προγράμματα | Γράψτε σχόλιο

Καλώς ήρθατε!!!

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών  αλλάζει σελίδα και από το σχολικό έτος 2011-2012 αποτελεί τη μοναδική σχολική μονάδα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών που έχει ενταχθεί στο πιλοτικό πρόγραμμα Ψηφιακό Σχολείο!