Στο θέατρο “Με οικογένεια”!

Την παράσταση «Με οικογένεια» παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου στο Συνεδριακό Κέντρο της Θήβας. Το δραματοποιημένο μυθιστόρημα από την παιδική σκηνή του θεάτρου Χυτήριο, που βασίζεται στο ομώνυμο βραβευμένο λογοτεχνικό βιβλίο του Γάλλου συγγραφέα Hector Malot, αποδίδει τη ζωή ενός μικρού κοριτσιού, της Περίνα, που αντιμετωπίζει μόνη με όπλα τη γνώση και την υπομονή βάσανα και περιπέτειες, ώστε τελικά να κερδίσει τη μάχη της ζωής και να χαμογελάσει ευτυχισμένη. Έτσι το θετικό μήνυμα της συνέχειας της ζωής και της προσπάθειας για το καλύτερο περιγράφεται, εξηγείται με τον πιο παραστατικό τρόπο και μεταδίδεται στους μικρούς θεατές, που χειροκρότησαν ευχαριστημένοι κι ενθαρρυμένοι τους συντελεστές της παράστασης.