Ήρθαν Χριστούγεννα…!

Το απόγευμα της Τετάρτης 19 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η παραδοσιακή χριστουγεννιάτικη γιορτή. Συμμαθητές, γονείς, συγγενείς και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν τους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης να πρωταγωνιστούν και να ξεδιπλώνουν το υποκριτικό τους ταλέντο στα θεατρικά δρώμενα. Οι μαθητές της Α’ τάξης, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Μάγγα Αποστολίας, παρουσίασαν το θεατρικό «Τα Χριστούγεννα του λύκου με τα κατσικάκια». Με έξυπνες ατάκες και χιουμοριστική διάθεση οι λιλιπούτειοι πρωταγωνιστές εισήγαγαν τους θεατές στο μαγικό κλίμα των εορτών, δημιουργώντας μια γλυκιά, ευχάριστη κι εύθυμη ατμόσφαιρα.

Οι μαθητές της Β’ τάξης, με στυλοβάτη τη δασκάλα τους Παπαποστόλου Θεανώ, ανέλαβαν και πραγματοποίησαν επιτυχημένα τη δραματοποίηση του παραμυθιού «Τα δώρα της Παπλωματούς», όπου καταδικάζεται η απληστία, ενώ αναδεικνύονται οι έννοιες της προσφοράς και της αλληλεγγύης. Με εντυπωσιακές ερμηνείες κατάφεραν να ψυχαγωγήσουν, αλλά και συνάμα να προβληματίσουν τους θεατές, υπενθυμίζοντάς τους βασικές αξίες καθώς και την ουσία της ζωής.

Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες! Καλές γιορτές με υγεία και χαρές!