Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θήβας

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Παρασκευή 16/03/2018 το Αρχαιολογικό Μουσείο της Θήβας ένα από τα σημαντικότερα και πιο σύγχρονα αρχαιολογικά μουσεία στην Ελλάδα.

Επίσης παρακολούθησαν ντοκιμαντέρ για την πόλη της  αρχαίας Θήβας στην αίθουσα της εικονικής πραγματικότητας στο Συνεδριακό Κέντρο της πόλης.

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί ενθουσιάστηκαν με τον χώρο, τα εκθέματα του Μουσείου καθώς και με τον μεσαιωνικό πύργο που  δεσπόζει σήμερα στην αυλή του,  ο οποίος  θεωρείται ότι έχει κτιστεί στα τέλη του 13ου αιώνα από τον άρχοντα Νικόλαο Β΄ Σεντ Ομέρ (1258-1294), στην οικογένεια του οποίου είχε παραχωρηθεί ως προίκα από τους ηγεμόνες του Δουκάτου των Αθηνών η μισή πόλη της Θήβας.

Ένας χώρος παιδείας και  έμπνευσης!