Φιλοζωική δράση για το Κυνοκομείο Ρόδου

croc-blanc_1581_107711188

Στις 9/4/2019 οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου παρακολούθησαν στο κινηματοθέατρο ΜΕΤΡΟΠΟΛ την απίθανη ταινία κινουμένων σχεδίων βασισμένη στο κλασικό μυθιστόρημα του Τζάκ Λόντον «Ο Ασπροδόντης». Ένα συγκινητικό και τρυφερό παραμύθι για τη ζωή ενός μικρού λυκόσκυλου που σιγά σιγά εγκαταλείπει την άγρια φύση και γνωρίζει τον κόσμο των ανθρώπων, σε μια συναρπαστική περιπέτεια με φόντο την παγωμένη Αλάσκα. Πρόκειται για ένα μυθιστόρημα γεμάτο από συναισθήματα, ανθρωπιά, θάρρος, πίστη, γενναιότητα και δύναμη, που μας βοηθά να δούμε τη σημασία της πραγματικής αγάπης και αφοσίωσης.  Η αίθουσα του ΜΕΤΡΟΠΟΛ ήταν γεμάτη από παιδιά κι άλλων Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων, που ενθουσιάστηκαν, αλλά και συγκινήθηκαν με τα έντονα φιλοζωικά μηνύματα  της ταινίας. Τα έσοδα από τα εισιτήρια διατέθηκαν στο Κυνοκομείο Ρόδου για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των τετράποδων φίλων μας.