“Ο αγώνας του Δημήτρη”

Πρόκειται για μια animation ταινία που δημιούργησαν οι μαθητές/τριες του Ε΄2 τμήματος με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Τ.Π.Ε. κας Σφήκα Βασιλικής και η οποία έχει ως θέμα  τον σχολικό εκφοβισμό. Η ταινία θα προβληθεί στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα πραγματοποιηθεί στο 5ο Γυμνάσιο Ρόδου στις 4-5/04/2014.

4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου συμμετέχει και αυτή τη χρονιά στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα πραγματοποιηθεί στις 4-5/04/2014 στο 5ο Γυμνάσιο Ρόδου.

digifest_logo

Πιο συγκεκριμένα  το σχολείο συμμετέχει στο Φεστιβάλ:

α) με μια ταινία animation, δημιούργημα των παιδιών του Ε΄2 τμήματος
με θέμα “Ο αγώνας του Δημήτρη”

β) με τον όμιλο Ρομποτικής του σχολείου

Το πρόγραμμα του 4ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας και οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου παρουσίασαν τα έργα τους και χάρηκαν ιδιαίτερα παρουσιάζοντας στο κοινό τα ρομποτάκια τους εν δράσει!

DSC00552DSC00554 DSC00560

DSC00525 DSC00522  DSC00524DSC00561

Έκθεση Βιβλίου στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου πραγματοποιεί Έκθεση Βιβλίου στο χώρο του σχολείου από τις 21/03/2014 έως  τις 03/04/2014, προκειμένου τα παιδιά να έχουν την ευκαιρία να δουν, να ξεφυλλίσουν, να διαβάσουν ένα απόσπασμα και γενικότερα να αγαπήσουν το διάβασμα.

biblia2
Την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου καθιέρωσε η ΙΒΒΥ, Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805), με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της IBBY ετοιμάζει ένα μήνυμα και μία αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο. Το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου στηρίζει από το 1996 την πρωτοβουλία αυτή και σε συνεργασία με τον Κύκλο του Ελληνικού Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου, το ελληνικό τμήμα της IBBY, τυπώνει στα ελληνικά την αφίσα και το φυλλάδιο με το μήνυμα και τα αποστέλλει σε ένα ευρύ δίκτυο σχολείων και σχολικών βιβλιοθηκών σε όλη την Ελλάδα, προτρέποντας έτσι και άλλους φορείς να οργανώσουν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. ΠΗΓΗ: http://www.sansimera.gr/worldays/13#ixzz2x970WvTe

biblia3

bibliabiblia1biblia2biblia3