Ασφαλές Διαδίκτυο

Η Ευρωπαϊκή στρατηγική για ένα Διαδίκτυο καλύτερα προσαρμοσμένο για παιδιά, τονίζει την πρωταρχική σημασία της ευαισθητοποίησης και της υπευθυνοποίησης: «Τα παιδιά, οι γονείς τους, οι κηδεμόνες και οι δάσκαλοι πρέπει να συνειδητοποιήσουν τους κινδύνους που διατρέχουν τα παιδιά στο Διαδίκτυο, καθώς και να γνωρίζουν τα εργαλεία και τις στρατηγικές για προστασία τους ή να ανταπεξέλθουν στους εν λόγω κινδύνους.
Τα παιδιά πρέπει να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη και τις δεξιότητες ψηφιακού και επικοινωνιακού γραμματισμού, ώστε να είναι σε θέση να συμβάλλουν ενεργά σε μια συμμετοχική κοινωνία.»
Στο πλαίσιο αυτό, και λαμβάνοντας υπόψη ότι ο καλύτερος τρόπος ευαισθητοποίησης των παιδιών και ανάπτυξης της κριτικής τους ικανότητας αναφορικά με την ορθή και υπεύθυνη χρήση των διαδραστικών μέσων είναι μέσα από ενεργή και διασκεδαστική συμμετοχή, η Δράση Ενημέρωσης & Ευαισθητοποίησης Saferinternet.gr προσκάλεσε τους μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης να δημιουργήσουν πρωτότυπα ποιήματα που αφορούν στην ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο και στη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου για όλους. Κάθε συμμετέχον σχολείο είχε τη δυνατότητα υποβολής δύο ποιημάτων, που επιλέχθησαν εσωτερικά από όλες τις δημιουργίες των μαθητών του, είτε μέσω ψηφοφορίας από τους ίδιους τους μαθητές, είτε μέσω αξιολόγησης από τους καθηγητές, είτε με άλλο τρόπο που αποφασίστηκε από το εκάστοτε σχολείο.
Μετά από αξιολόγηση αναφορικά με την πρωτοτυπία και τη στόχευση της δοθείσας θεματικής, το Saferinternet.gr παρουσιάζει στην παρούσα συλλογή 185 πρωτότυπα ποιήματα.

Τα ποιήματα του 3ου δημοτικού σχολείου που περιλαμβάνονται στην παραπάνω συλλογή είναι τα εξής:

saferinternet