ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ

Την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν μια ξεχωριστή παρουσίαση για τη λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Την παρουσίαση επιμελήθηκε η νεαρή επιστήμονας Πολυτίμη Φράγκου, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και υποψήφια διδάκτορας του Πανεπιστημίου του Cambridge στον τομέα των Νευροεπιστημών.

Τα παιδιά γνώρισαν τα μέρη του εγκεφάλου και τη λειτουργία τους. Έμαθαν ακόμη για την πλαστικότητα, δηλαδή την προσαρμοστικότητα του εγκεφάλου και το πώς ο εγκέφαλος μπορεί να γίνει αντικείμενο μελέτης χάρη στις σύγχρονες μεθόδους απεικόνισης στο εργαστήριο.

Ευχαριστούμε την Πολυτίμη για τα όσα ενδιαφέροντα μας παρουσίασε και της ευχόμαστε καλή επιτυχία στις σπουδές της.