Ε΄ ΤΑΞΗ

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ-ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Τα παιδιά της Ε΄τάξης, με την καθοδήγηση του δασκάλου της τάξης κυρίου Κώστα Κατσιούλη, εκπόνησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Οικολογικό ζήτημα-Οικολογικό αποτύπωμα στο σχολείο και στο σπίτι». Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό project που εξετάζει το οικολογικό αποτύπωμα στο σχολείο, στο σπίτι και στη γειτονιά. Το οικολογικό αποτύπωμα αξιολογείται  με βάση τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας για αποσυμφόρηση του περιβάλλοντος με στόχο την καλυτέρευση των κλιματικών συνθηκών και την εξοικονόμηση ενέργειας. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εντάσσεται στο διδακτικό αντικείμενο των Φυσικών της Ε΄ τάξης και στην ενότητα της Ενέργειας.  Το πρόγραμμα είχε διάρκεια έξι μηνών, από τον Ιανουάριο ως τον Ιούνιο του 2014. Στο πλαίσιο του προγράμματος τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης συνέλλεξαν υλικό σχετικό με την ενέργεια από το διαδίκτυο και από βιβλία, άντλησαν  πληροφορίες  για ανανεώσιμες και ήπιες πηγές ενέργειας μέσω του προγράμματος «ΚΑΛΛΙΣΤΩ», φωτογράφισαν ενεργειακές  πηγές  στη γειτονιά τους, επισκέφθηκαν το εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας  της ΔΕΗ στο Λαύριο και κατασκεύασαν  πρότυπα μοντέλα μετατροπής ενέργειας από μια μορφή σε άλλη. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς παρουσίασαν τα αποτελέσματα της εργασίας τους στη σχολική μονάδα.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΟΝΤΕΛΩΝΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΟΝΤΕΛΩΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΟΝΤΕΛΩΝIMG_2863IMG_2864IMG_2865IMG_2866