Ενημέρωση για την λειτουργία του σχολείου

Ιαν 20218

Σας ευχόμαστε καλή χρονιά με υγεία.

Εν όψη της επαναλειτουργίας του σχολείου από την Δευτέρα 11/ 1 σας εφιστούμε την προσοχή στα παρακάτω:

Η προσέλευση των μαθητών  γίνεται ως εξής:

8:00-8:10  οι τάξεις Α, Β, Γ από την οδό Βυζαντίου

8:10- 8:20 οι τάξεις Δ, Ε, ΣΤ από την οδό Βυζαντίου

Κατευθύνονται στην αίθουσα  διδασκαλίας όπου τους περιμένει ο εκπαιδευτικός της τάξης και δεν παραμένουν στον προαύλιο χώρο. Οι μαθητές των Α, Β, Γ  τάξεων εισέρχονται από την αριστερή μικρή πόρτα του κτιρίου ενώ οι μαθητές των Δ, Ε ΣΤ τάξεων από την δεξιά μεγάλη πόρτα του κτιρίου.

Η πόρτα της αυλής θα κλείνει στις 8:20. Οι μαθητές που καθυστερούν μένουν εκτός σχολικής τάξης μέχρι την αλλαγή ώρας, αλλά εντός του χώρου του σχολείου.

Η αποχώρηση των μαθητών γίνεται ως εξής:

13:00 οι τάξεις Α, Β από την οδό Βυζαντίου

13:10 οι τάξεις Γ, Δ από την οδό Βυζαντίου

13:15 οι τάξεις  Ε, ΣΤ από την οδό Νέστου

Σε περίπτωση βροχής

Κατά την προσέλευση και οι δύο πόρτες  ( Νέστου και Βυζαντίου) θα είναι ανοιχτές.

Η αποχώρηση γίνεται με τον ίδιο τρόπο και τις ίδιες ώρες, όπως περιγράφεται επάνω.

Οι μαθητές μεγαλύτερων τάξεων οι οποίοι έχουν αδερφάκια στα τμήματα αυτά, κατ΄ εξαίρεση, μπορούν να αποχωρήσουν επίσης από την κεντρική είσοδο της Βυζαντίου.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

• Τα διαλείμματα παραμένουν όπως το προηγούμενο διάστημα, διαφορετικά για τους μαθητές των Α, Β, Γ και τους μαθητές Δ, Ε, ΣΤ τάξεων.
  • Το κυλικείο θα παραμείνει ανοιχτό ακολουθώντας τις οδηγίες του ΕΟΔΥ
  • Οι μαθητές έχουν στις τσάντες τους 3 με 4 μάσκες και η χρήση της μάσκας παραμένει υποχρεωτική και κατά την ώρα του διαλείμματος.
  • Οι βεβαιώσεις κίνησης που δόθηκαν στους μαθητές κατά την προηγούμενη περίοδο εξακολουθούν να είναι σε ισχύ.
  • Η είσοδος των γονέων κατά την αποχώρηση και την προσέλευση απαγορεύεται. Παραλαμβάνουν τους μαθητές από τις εξωτερικές πόρτες, χωρίς συγχρωτισμό.
  • Οι υπεύθυνες δηλώσεις για τους μαθητές που απουσίαζαν από το σχολείο είναι υποχρεωτικές σύμφωνα με την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων. Με την ΥΔ βεβαιώνεται ότι ο μαθητής επιστρέφει στο σχολείο χωρίς συμπτώματα ή ότι δεν απουσίαζε λόγω ασθενείας.
  • Το ολοήμερο και η πρωινή ζώνη λειτουργούν κανονικά.
  • Για την ενημέρωση των γονέων ισχύουν οι ώρες επικοινωνίας που υπάρχουν αναρτημένες. Καλό θα ήταν να αποφεύγεται η δια ζώσης επικοινωνία.

Καλή δύναμη και καλή αρχή.

Ιανουάριος 2021