Επαναλειτουργία του σχολείου

Μάι 202029
Αγαπητοί μας μαθητές και γονείς, σας καλωσορίζουμε στην επαναλειτουργία του σχολείου, η οποία θα είναι εκ περιτροπής για τους μαθητές. Το διδακτικό έτος παρατείνεται μέχρι 26/6/2020. Σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και τις οδηγίες των Υγειονομικών, λόγω κορονοϊού:
1. Με το παραμικρό σύμπτωμα (συνάχι, βήχα, πυρετό, κακουχία κλπ) οι μαθητές παραμένουν σπίτι.
2. Η χρήση μάσκας στο σχολείο είναι προαιρετική.
3. Το Ολοήμερο δε λειτουργεί προς το παρόν.
3. Το κυλικείο δε θα λειτουργήσει για την υπόλοιπη σχολική χρονιά.
4. Οι μαθητές μαθαίνουν να κρατούν τις απαιτούμενες αποστάσεις τόσο στην προσέλευση όσο και στη διάρκεια των μαθημάτων, των διαλειμμάτων και στην αποχώρηση.
5. Πλένουν τα χέρια τους συχνά ή βάζουν αντισηπτικό.
6. Δεν ανταλλάσσουνε τα σχολικά  και τα προσωπικά τους είδη.
Η δ/νση του σχολείου και ο σύλλογος διδασκόντων έχουν προετοιμάσει τις τάξεις, τους κοινόχρηστους χώρους, όπως και τον αύλειο χώρο, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν σταλθεί.
Κανένας γονιός δεν εισέρχεται στο χώρο του σχολείου. Η επικοινωνία γίνεται τηλεφωνικά ή με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Αν προκύψει σοβαρή έκτακτη ανάγκη εισόδου γονέα ή άλλου ατόμου, τηρούνται όλα τα απαιτούμενα μέτρα για να μην τεθεί σε κίνδυνο η υγεία των μαθητών.

Οι ενημερώσεις των γονέων δε γίνονται πια δια ζώσης. Αν υπάρξει θέμα, επικοινωνεί ο εκπαιδευτικός με τους γονείς.
Ο χωρισμός  των τμημάτων έγινε αλφαβητικά σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου. Οι μόνες αλλαγές, ,είναι για να σας διευκολύνουμε ώστε να έχετε στον ίδιο  κύκλο τα αδέλφια, όπως και για να μειώσουμε τον αριθμό των τμημάτων των μαθητών για τη β’ ξένη γλώσσα που ξεπερνούσαν τους 15.
Η καλή συνεργασία και σε αυτές τις ιδιαίτερες, δύσκολες συνθήκες θα επιφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Καλή αρχή και δύναμη σε όλους.
Η Δ/ντρια

Μάιος 2020