Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Ιούν 202219

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου.Το Σχολείο μας, ενταγμένο στο τοπικό δίκτυο ” Σχολεία για το κλίμα , νησίδες ανθεκτικότητας και αλλαγής ”  και έχοντας πραγματοποιήσει μια σειρά περιβαλλοντικών δράσεων καθόλη τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς, γιόρτασε αυτή την ημέρα με καλεσμένη την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής,  κ. Αλεξάνδρα Τσίγκου, η οποία βοήθησε ώστε οι μαθητές να συνειδητοποιήσουν την άρρηκτη σχέση του ανθρώπου με το περιβάλλον και να αναλογιστούν από αυτή την ηλικία τις ευθύνες τους απέναντι στο περιβάλλον που επιθυμούν να ζήσουν.

Άνοιξαν τον κομποστοποιητή και παρατήρησαν την εξέλιξη της διαδικασίας κομποστοποίησης. Παρατήρησαν τη μετατροπή  των οικιακών απορριμμάτων, τα οποία  οι ίδιοι είχαν φέρει από τα σπίτια τους, σε κομπόστ, σε πλούσιο δηλαδή εδαφοβελτιωτικό λίπασμα .  Οι μαθητές πήραν το κομπόστ, το έριξαν στον κήπο του σχολείου και φύτεψαν  στην είσοδο του σχολείου δύο δέντρα που είχαν δοθεί από τον Δήμο για την Παγκόσμια Ημέρα του Περιβάλλοντος .

2 1

19 1

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Τα σχόλια είναι κλειστά.