Εγγραφή στην Α’ τάξη

Oι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α’ τάξη για το σχολικό έτος 2022-23 πραγματοποιούνται από 01 ως 18 Μαρτίου 2022.
Για το σχολικό έτος 2022-23 εγγράφονται στην Α’ τάξη του Δημοτικού τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος 2016.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή:
1. Ατομικό Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού, στο οποίο φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
2. Αποδεικτικό στοιχείο στο οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του παιδιού (δεν απαιτείται για τα παιδιά που έχουν μεγαλύτερα αδέλφια στο 3ο Δημοτικό).
3. Για παιδιά που δεν έχουν ελληνική ιθαγένεια, Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης μεταφρασμένη στα ελληνικά.
4. Ατομικό Δελτίο Υγείας (το έντυπο παρέχεται από το Δημοτικό Σχολείο και είναι προτιμότερο να προσκομιστεί στις αρχές του Σεπτεμβρίου).
5. Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση γονέα (το έντυπο παρέχεται από το Δημοτικό Σχολείο).

Λόγω των μέτρων πρόληψης και αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού, παρακαλούνται οι γονείς – κηδεμόνες να επικοινωνούν με τον Διευθυντή του Σχολείου στο τηλέφωνο 2791022446 ή στο e-mail 3dimmeg@sch.gr, για προγραμματισμό της εγγραφής. Για την είσοδο στο Σχολείο απαιτείται δήλωση του γονέα στο edupass ως επισκέπτη και η τήρηση όλων των προβλεπόμενων μέτρων ασφαλείας.