Επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

Ιούν 20246

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν τα παραρτήματα του Μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας “Κώστα Κοτσανά” στο Κατάκολο (Α’, Β’ και Γ’ τάξη) και στην Αρχαία Ολυμπία (Δ’ και Ε’ τάξη). Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους των μουσείων από τις έμπειρες ξεναγούς, οι οποίες τους έδειξαν τον τρόπο λειτουργίας διάφορων αρχαίων εφευρέσεων. Στη συνέχεια, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να χειριστούν μόνα τους τις εφευρέσεις και να παρατηρήσουν από κοντά με ενδιαφέρον τους μηχανισμούς τους. Ακολούθησε κολατσιό και παιχνίδι στην παιδική χαρά του Κατάκολου και στο πάρκο του παλαιού δημαρχείου της Αρχαίας Ολυμπίας.

μουσειο 2 μουσειο μουσειο 5 μουσειο 3 μουσειο 4μουσειο 6

από κάτω από: Επισκέψεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας