Επίσκεψη στο Ραπτόπουλο

Μάι 202423

Την Πέμπτη 23 Μαΐου το σχολείο μας επισκέφθηκε το Ραπτόπουλο, ένα πανέμορφο χωριό της ορεινής Τριφυλίας. Εκεί μας υποδέχθηκε θερμά ο πρόεδρος του Συλλόγου Ραυτοπουλαίων, κ. Αναστάσιος Γυφτάκης. Ο κ. Γυφτάκης μας ξενάγησε στο χωριό δείχνοντάς μας τα σημαντικότερα αξιοθέατα, δηλαδή τις εκκλησίες του Αγίου Νικολάου και των Αγίων Αναργύρων, το λαογραφικό μουσείο στον χώρο του παλιού ελαιοτριβείου, τον παλιό νερόμυλο και την πηγή “Κανάλια“. Τα παιδιά θαύμασαν την απεικόνιση του δαπέδου και το ξυλόγλυπτο τέμπλο των ναών, έμαθαν τον τρόπο χρήσης και λειτουργίας των παραδοσιακών αντικειμένων του λαογραφικού μουσείου, δροσίστηκαν στην πηγή “Κανάλια” και έπαιξαν στη σκιά των πλατανιών.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γυφτάκη για την ευγενική φιλοξενία και την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση.

ραπτόπουλο 1ραπτοπουλο 2ραπτοπουλο 5 ραπτοπουλο 4ραπτοπουλο 3 ραπτοπουλο 6 ραπτοπουλο 8 ραπτοπουλο 7

από κάτω από: Επισκέψεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Ραπτόπουλο