Θεατρική παράσταση “Νεφέλες”

Απρ 202417

Την Τετάρτη 17 Απριλίου οι μαθητές/τριες της Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Νεφέλες” του Αριστοφάνη στο θέατρο Φλόκα, κοντά στην Αρχαία Ολυμπία. Η παράσταση “άγγιξε” με χιουμοριστικό τρόπο πολλά διαχρονικά ζητήματα που απασχολούν τον άνθρωπο ακόμα και σήμερα. Μέσα από τη ματιά του σπουδαίου Αριστοφάνη τα παιδιά γέλασαν αλλά και προβληματίστηκαν.

Ύστερα ακολούθησε σύντομος περίπατος προς τον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας και μικρή στάση για κολατσιό ανάμεσα στα υπέροχα ανθισμένα δέντρα της περιοχής. Εκεί οι μαθητές/τριες θαύμασαν το πανέμορφο τοπίο, έπαιξαν και ξεκουράστηκαν.

Σειρά είχε η επιστροφή στην Κυπαρισσία!

νεφελες 1 νεφελες 2 νεφελες 3 νεφελες 4 νεφελες 5 νεφελες 7 νεφελες 6

από κάτω από: Επισκέψεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική παράσταση “Νεφέλες”