Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο – Planetarium on the go

Μάι 202329

Τη Δευτέρα 29 Μαΐου επισκέφθηκε το σχολείο μας το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο – Planetarium on the go, μια ειδική ημιμόνιμη φορητή κατασκευή σταθερού θόλου με ημισφαιρική οθόνη προβολής. Κάθε τάξη παρακολούθησε τις παρακάτω πλανηταριακές προβολές, κατάλληλα επιλεγμένες για την ηλικία των παιδιών.

• Α’ και Β’ τάξη:  “Κατά λάθος αστροναύτες”
  • Γ’ και Δ’ τάξη:   “Ένας τέλειος μικρός πλανήτης”
  • Ε’ και ΣΤ’ τάξη: “Το κλίμα της Γης”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν με το μοναδικό οπτικοακουστικό θέαμα και παρακολούθησαν με ενθουσιασμό τις προβολές. Στη συνέχεια, παρατήρησαν τον Ήλιο μέσα από ένα κατοδιοπτρικό τηλεσκόπιο 20 εκ. με ειδικά φίλτρα και συζήτησαν με τον υπεύθυνο, κ. Χρήστο Σακκά, για τα μυστικά που κρύβει ο αστέρας του ηλιακού μας συστήματος.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την άψογη οργάνωση της επίσκεψης.

1 3 5 1   4 32 2    3 2 6 1

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο – Planetarium on the go