Παγκόσμια Ημέρα Χορού

Απρ 202328

Την Παρασκευή 28 Απριλίου το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Χορού μαζί με τα νηπιαγωγεία και τα άλλα δημοτικά σχολεία της Κυπαρισσίας στο γήπεδο της πόλης μας. Η Παγκόσμια Ημέρα Χορού καθιερώθηκε το 1982 από το Διεθνές Συμβούλιο Χορού της UNESCO. Εορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Απριλίου, ημερομηνία γέννησης του Γάλλου χορευτή Ζαν-Ζορζ Νοβέρ, δημιουργού του σύγχρονου μπαλέτου.

Στο πλαίσιο εορτασμού αυτής της ημέρας, λοιπόν, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας έγιναν ένα με τα παιδιά των άλλων σχολείων, γνωρίστηκαν μεταξύ τους, διασκέδασαν και φυσικά χόρεψαν με την ψυχή τους.

Τη διοργάνωση αυτής της τόσο όμορφης εκδήλωσης είχε αναλάβει η εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής, κ. Γούσγουλα Ιωάννα.

2 3 4 1 1 1

από κάτω από: Εκδηλώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Χορού