“Τρωάδες” στην Αρχαία Μεσσήνη

Απρ 202327

Την Πέμπτη 27 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν από κοντά τη θεατρική παράσταση “Τρωάδες” του Ευριπίδη στο πλαίσιο του 10ου Διεθνούς Νεανικού Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος στην Αρχαία Μεσσήνη, το οποίο διοργανώνεται από τον Δήμο Μεσσήνης σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Μεσσηνίας.  Ο σκοπός του φεστιβάλ είναι η ουσιαστική, βιωματική επαφή των νέων με το αρχαίο δράμα και την πολιτιστική μας κληρονομιά. Σχολεία από πολλές περιοχές της Μεσσηνίας είχαν προσέλθει στο κατάμεστο Εκκλησιαστήριο. Οι εξαιρετικές ερμηνείες της θεατρικής ομάδας του 1ου ΓΕΛ Μεσσήνης συγκίνησαν και εντυπωσίασαν τα παιδιά, τα οποία τους χάρισαν το πιο ζεστό τους χειροκρότημα.

1 4 5 6

από κάτω από: Διάφορα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Τρωάδες” στην Αρχαία Μεσσήνη