Η συμμετοχή μας στην εβδομάδα του Σχολικού Εθελοντισμού , στα πλαίσια του Let’s do it Greece 2018

Για μία ακόμα χρονιά, μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς ενώνουν τις δυνάμεις τους, σε σχολεία ολόκληρης της χώρας, στην Εβδομάδα Εθελοντισμού “Let’s do it Greece 2018”, που θα διεξαχθεί από τις 23 – 27 Απριλίου. Πρόκειται για μια εβδομάδα δράσεων μέσα στη σχολική μονάδα και με τη συμμετοχή όλης της σχολικής κοινότητας, με πληθώρα δραστηριοτήτων όπως καθαρισμός του σχολείου, δενδροφυτεύσεις, φροντίδα του λαχανόκηπου, εικαστικές παρεμβάσεις, επιδαπέδια παιχνίδια, υιοθέτηση χώρων, βάψιμο τοίχων, αλλά και δράσεων επαναχρησιμοποίησης και ανακύκλωσης. Το 3ο Δημ. Σχολείο Καστοριάς πραγματοποίησε δράσεις στα πλαίσια της εβδομάδας εθελοντισμού που διοργανώθηκε φέτος με κεντρικό σύνθημα “Γίνε η αλλαγή που περιμένεις”. Για τη δημιουργία του βίντεο χρησιμοποιήθηκε το τηλεοπτικό σπότ του Let’s do it Greece 2018 αλλά και πολλές φωτογραφίες , βίντεο που απεικονίζουν τις δράσεις μας.