1. 18/12/: Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστη
    Η 18η Δεκεμβρίου ανακηρύχθηκε από τα Ηνωμένα Έθνη ως Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστη σε μια προσπάθεια να ενισχυθεί η εκστρατεία του ΟΗΕ για την προστασία του παγκόσμιου μετανάστη. Την ημερομηνία αυτή το 1990 υιοθετήθηκε από τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ η «Διεθνής Συνθήκη για την Προστασία των Δικαιωμάτων όλων των Μεταναστών Εργατών και των μελών των Οικογενειών τους». Υπολογίζεται ότι το 2% του παγκόσμιου πληθυσμού, γύρω στα 150 εκατομμύρια ψυχές, ζουν εκτός της πατρίδας τους.

Υποσελίδες για Δραστηριότητες:

Έργο etwinning 2017 – 2018

Φέτος για πρώτη φορά το σχολείο μας, με ομάδα μαθητών της ΣΤ’ τάξης, συμμετείχε σε έργο etwinning με θέμα τα ζώα και τίτλο «Le royaume des animaux».

Οι μαθητές επεξεργάστηκαν σενάρια διαδικτυακής ασφάλειας με ήρωες τα τρία γουρουνάκια και τον λύκο από το γνωστό παραμύθι.

Σενάριο 1

Σενάριο 2