18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η ιστορία του σχολείου μας

Εξωτερική άποψη του σχολείου

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ιτέας ιδρύθηκε κατά το  έτος 1979 για να καλύψει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών καθώς ο πληθυσμός της πόλης μας είχε αυξηθεί. Αρχικά στεγάστηκε στο κτήριο του παλιού ιδιωτικού Γυμνασίου των καθηγητών Π.και Α Καψάλη και το 1988 εκδόθηκε οικοδομική άδεια για την ανέγερση νέου διδακτηρίου σε παρακείμενο οικόπεδο .Τα εγκαίνια του νέου διδακτηρίου έγιναν το 1992.

Είναι ένα σύγχρονο, άνετο κτήριο με μεγάλο προαύλιο και γήπεδο καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης.  Διαθέτει οκτώ αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα Η/Υ, γυμναστήριο, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και εργαστήριο Φυσικών επιστημών πλήρως εξοπλισμένο. Επίσης λειτουργεί Τμήμα Ένταξης και Ολοήμερο Τμήμα.

Εργαστήριο φυσικών επιστημών

Εργαστήριο πληροφορικής