18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ένα ξεχωριστό διαδραστικό μάθημα Αγγλικών”

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια εκπαιδευτική – διαδραστική θεατρική παράσταση με διασκευασμένα έργα του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν στα Αγγλικά.

Οι μαθητές των Α΄,Β΄και Γ΄΄τάξεων παρακολούθησαν την “Τοσοδούλα – Thumbelina and her animal friends”,που τα βοήθησε να συνειδητοποιήσουν ότι όσο μικρός και ασήμαντος αν φαίνεται κανείς είναι ικανός να πραγματοποιήσει σπουδαία επιτεύγματα.

Οι μαθητές των Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων παρακολούθησαν το έργο “Τα καινούρια ρούχα του βασιλιά – The Emperor’s new clothes”,που με βιωματικό τρόπο πήραν το μήνυμα: Να είσαι γνήσιος! Να είσαι ο εαυτός σου!