16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

etwinning – Γαλλικά 2018-2019

Το σχολείο μας συμμετέχει σε έργο e-twinning με τίτλο  «Ma ville durable» (Η βιώσιμη πόλη μου).

Πρόκειται για ένα διαθεματικό έργο στο οποίο οι μαθητές μέσα από ποικίλες δραστηριότητες θα παρουσιάσουν την πόλη τους και θα αναδείξουν τα στοιχεία εκείνα που την κάνουν βιώσιμη.  Η γλώσσα επικοινωνίας και εργασίας θα είναι η γαλλική έτσι ώστε οι μαθητές να αποκτήσουν επίγνωση της δυνατότητας επικοινωνίας στη γαλλική γλώσσα και να ενδυναμώσουν και να επεκτείνουν τις γνώσεις τους σε αυτήν. Στο πρόγραμμα συνεργαζόμαστε με τα σχολεία  Collège Martin Schongauer, Ostwald Γαλλία , 7o Δημοτικό Σχολείο Καματερού  και το Δημοτικό Σχολείο Δεσφίνας.

VIDEO -ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ETWINNING