16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΠΡΟΣΕΧΩ – ΜΑΘΑΙΝΩ – ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ”

Με αφορμή την ημέρα περιβάλλοντος οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “ΠΡΟΣΕΧΩ – ΜΑΘΑΙΝΩ – ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ” το οποίο είναι μια διαδραστική οπτικοακουστική παρουσίαση, η οποία παρέχει στους συμμετέχοντες μαθητές τη δυνατότητα να μάθουν παίζοντας, διασκεδάζοντας και συζητώντας τους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς στη θάλασσα και στην παραλία, προκειμένου να προληφθούν ατυχήματα τα οποία λαμβάνουν χώρα κάθε καλοκαιρινή περίοδο.

Επίσης, τους δίνεται η ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν και να εμπεδώσουν την επιτακτική ανάγκη για ένα καθαρό περιβάλλον, επισημαίνοντάς τους παράλληλα τον σεβασμό που πρέπει να έχουν στην περιβαλλοντική αλυσίδα, μέρος της οποία είναι και οι ίδιοι οι άνθρωποι.

Ευχαριστούμε πολύ τη Σημαιοφόρο του Λιμεναρχείου Ιτέας κα ΠΑΛΛΑ ΜΑΡΙΑ για την παρουσίαση του προγράμματος.