1. 23/08/480 π.Χ: Ναυμαχία Αρτεμισίου - Ο Σπαρτιάτης ναύαρχος Ευρυβιάδης με τον ελληνικό στόλο αναγκάζει σε υποχώρηση τον περσικό στόλο

2. 23/08/: Παγκόσμια Ημέρα μνήμης του Δουλεμπορίου και της Κατάργησής του
    Στις 23 Αυγούστου 1791 άρχισε η εξέγερση των μαύρων δούλων στη νήσο Ισπανιόλα της Καραϊβικής (σημερινή Αϊτή και Δομηνικανική Δημοκρατία), που οδήγησε στην κατάργηση του διατλαντικού εμπορίου δούλων. Η επέτειος αυτή από το 1998 εορτάζεται ως μια ευκαιρία για περίσκεψη και μελέτη για τα ιστορικά αίτια, τις μεθόδους και τις συνέπειες αυτής της τραγωδίας για το ανθρώπινο γένος.

«ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ»

Οι μαθητές των Γ΄,Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα ταξίδι στο ιστορικό παρελθόν του τόπου μας με την επίσκεψη και την ξενάγησή τους στον Αρχαιολογικό χώρο και στο Μουσείο Δελφών, αλλά και με τη συμμετοχή τους στο εκπαιδευτικό, διαδραστικό πρόγραμμα: «Το Αρχαίο θέατρο των Δελφών», που διοργάνωσε η Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδας.
Μέσα από το διαλογικό παιχνίδι και την εικαστική δραστηριότητα ,οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για τις εργασίες ανάδειξης του αρχαίου θεάτρου, να γνωρίσουν τη λειτουργία του και τη σημασία του για τη ζωή των Δελφών, τις εορτές προς τιμήν του θεού Απόλλωνα και τα αρχαία μουσικά όργανα.
Επίσης ενημερώθηκαν από ειδικούς για την τέχνη της μαρμαροτεχνίας, τα εργαλεία και τη διαδικασία μέσα από την οποία ένας μαρμάρινος ογκόλιθος παίρνει σχήμα και μορφή.