1. 12/11/1824: Εμφύλιος πόλεμος στην Αρκαδία, μεταξύ «κυβερνητικών» (Βάσος Μαυροβουνιώτης) και «αντικυβερνητικών» (Κολοκοτρωναίοι), κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης. Κατά τη σύγκρουση φονεύεται ο γιος του «γέρου του Μοριά» Πάνος Κολοκοτρώνης.

«ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ»

Οι μαθητές των Γ΄,Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα ταξίδι στο ιστορικό παρελθόν του τόπου μας με την επίσκεψη και την ξενάγησή τους στον Αρχαιολογικό χώρο και στο Μουσείο Δελφών, αλλά και με τη συμμετοχή τους στο εκπαιδευτικό, διαδραστικό πρόγραμμα: «Το Αρχαίο θέατρο των Δελφών», που διοργάνωσε η Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδας.
Μέσα από το διαλογικό παιχνίδι και την εικαστική δραστηριότητα ,οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για τις εργασίες ανάδειξης του αρχαίου θεάτρου, να γνωρίσουν τη λειτουργία του και τη σημασία του για τη ζωή των Δελφών, τις εορτές προς τιμήν του θεού Απόλλωνα και τα αρχαία μουσικά όργανα.
Επίσης ενημερώθηκαν από ειδικούς για την τέχνη της μαρμαροτεχνίας, τα εργαλεία και τη διαδικασία μέσα από την οποία ένας μαρμάρινος ογκόλιθος παίρνει σχήμα και μορφή.