Είσοδος των μαθητών/τριών στο σχολείο με αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self-test) – ΟΔΗΓΙΕΣ

9 Σεπτεμβρίου 2021 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Για τους/τις μαθητές/τριες προβλέπεται υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος(self-test) που θα διενεργείται δύο (2) φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα, και οι μαθητές/τριες θα εισέρχονται σε αυτήν μόνο με την επίδειξη της βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9, δηλαδή είτε την Κυριακή, είτε την Δευτέρα πριν από την προσέλευση στο σχολείο.

Από την υποχρέωση διενέργειας και επίδειξης self-test απαλλάσσονται όσοι μαθητές έχουν πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου εξαμήνου, το οποίο θα πρέπει να προσκομίσουν στο σχολείο.

Από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου οι μαθητές όλων των βαθμίδων μπορούν να προμηθεύονται έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά τεστ (self-test) από τα φαρμακεία.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γονείς & Κηδεμόνες ,Εκπαιδευτικοί ,Νέα-Ανακοινώσεις .

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη