Ετεροπαρατήρηση: μια σύγχρονη διδακτική πρακτική

Στη σύγχρονη εποχή, οι εκπαιδευτικοί καλούνται να αναπτύξουν τους κατάλληλους μηχανισμούς και τεχνικές που θα τους επιτρέψουν να ακολουθήσουν το πνεύμα και τον ρυθμό της εποχής. Μία από αυτές τις τεχνικές που προτείνεται από τη σύγχρονη βιβλιογραφία και εφαρμόστηκε στη σχολική μονάδα μας κατά το σχολικό έτος 2023-2024 είναι αυτή της ετεροπαρατήρησης. Υιοθετώντας τεχνικές παρατήρησης, καταγραφής, αναστοχασμού και ανατροφοδότησης, οι εκπαιδευτικοί, παρακολουθώντας διδασκαλίες συναδέλφων στην τάξη, αναπτύσσουν μεταξύ τους κλίμα συνεργασίας, αλληλοϋποστήριξης και συνανάπτυξης. Ταυτόχρονα ενισχύουν την κουλτούρα αξιολόγησης του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου μέσα σε μια κοινότητα μάθησης που στοχεύει στην εξέλιξη και την ενίσχυση των δεσμών των μελών της.