Διενέργεια έρευνας για την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης και την αποτίμηση της έκτασης των περιστατικών της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), εκ μέρους του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., διεξάγει έρευνα, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «Διόφαντος» και το Πανεπιστήμιο Κρήτης, για την αποτύπωση της τρέχουσας κατάστασης των περιστατικών της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (Ε.ΒΙ.Ε), στην οποία συμμετέχει το σχολείο μας με αριθμό μαθητών/τριών, γονέων και εκπαιδευτικών που δήλωσαν συμμετοχή. Τα αποτελέσματα της έρευνας θα ενισχύσουν τις υπάρχουσες παρεμβάσεις πρόληψης και αντιμετώπισης περιστατικών Ε.ΒΙ.Ε. σε εθνικό επίπεδο. Η έρευνα πραγματοποιείται την εβδομάδα από Δευτέρα 27 έως και Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 και το σχολείο μας έχει ολοκληρώσει ήδη την πλειοψηφία των ερωτηματολογίων όλων των εμπλεκομένων.